Hotel, wielkie maszyny i dzieła sztuki – niestandardowe pakowanie w wykonaniu Relopack

Pakowanie przemysłowe i zabezpieczanie ładunków do transportu jest jedną z najistotniejszych dziedzin logistyki, od której zależy bezpieczeństwo transportu i udane wykonanie zlecenia. Szczególnym zadaniem jest przygotowanie do relokacji dużych maszyn, transport cennych dzieł sztuki lub urządzeń, które zostaną wysłane w kosmos. Polska firma Relopack posiada doświadczenie w realizacji takich różnorodnych i skomplikowanych zadań.

Pakowanie przemysłowe to wymagająca dziedzina, która wiąże się z odpowiedzialnością za powierzony sprzęt, maszyny i najróżniejsze ładunki, często o bardzo dużej wartości. Każde takie zlecenie wymaga indywidualnego planowania i przygotowania. Niektóre z zadań są jednak szczególnie skomplikowane i wiążą się z ogromną odpowiedzialnością. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń i przedmiotów ponadgabarytowych lub relokacji dużych zakładów przemysłowych, gdzie wyzwaniem jest skala procesu pakowania, obejmująca niekiedy setki maszyn.

„W historii istnienia każdej firmy można wyróżnić dwa rodzaje prac, które wykonują: zlecenia standardowe, codzienne, te z których firma żyje – to pierwszy rodzaj. Drugi rodzaj projektów, to zlecenia nietypowe pod kątem skali lub wyjątkowe z uwagi na niestandardowy charakter. W naszej branży dość często pojawia się  zlecenie, które z różnych powodów staje się wyjątkowe i zapada w pamięć na wiele lat„ — mówi Marcin Królski, członek zarządu Relopack.

Firma Relopack wykonywała zlecenia niestandardowe, które wymagały dużej kreatywności i zaangażowania. Jednym z pierwszych zadań jakie otrzymała było zbudowanie łącznie ponad 2000 mkw. skrzyń drewnianych i zabezpieczenia potężnych instalacji będącej częścią turbiny do elektrowni wodnej. Największa z nich miała objętość prawie 400 m sześc. a to oznaczało, że miała powierzchnię prawie tak dużą jak hala produkcyjna, którą posiadała wówczas firma. Z tego powodu oraz z uwagi na gabarytowe możliwości transportu drogowego zdecydowano się na produkcję skrzyń w elementach, a montaż i budowa całości odbyła się  u klienta.

„Realizacja tej usługi bardzo wiele nas nauczyła. Dziś podobne realizacje Relopack wykonuje z dużo większą swobodą z uwagi na większe zaplecze produkcyjne i zdobyty know-how.  Zbudowana wówczas skrzynia do pakowania, do dziś stanowi jedną z największych skrzyń, jakie Relopack wybudował w swojej historii” — komentuje Marcin Królski.

Pakowanie wielkiej fabryki

Innym dużym przedsięwzięciem, w którym brał udział Relopack było pakowanie i zabezpieczenie ogromnego parku maszynowego z największej w Europie fabryki paneli fotowoltaicznych do nowej lokalizacji na Bliskim Wschodzie. O skali tego zlecenia świadczy fakt, że hala produkcyjna tego zakładu miała powierzchnię 60 tys. mkw. i mieściła setki, w pełni zautomatyzowanych, maszyn ważących od kilku do kilkunastu ton. Większość z tych urządzeń wymagała zaprojektowania i wybudowania specjalistycznych opakowań. Łącznie, dla tego jednego zamówienia, Relopack zaprojektował ponad 90 rodzajów skrzyń.

RELOPACK SP.Z O.O. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich:
„Opracowanie i wdrożenie projektu wzorniczego nowych linii opakowań przemysłowych w firmie”

Celem projektu jest: rozwój przedsiębiorstwa dzięki opracowaniu nowego projektu wzorniczego 2 linii opakowań przemysłowych i jego wdrożenie w formie nowych produktów w ofercie firmy
Dofinansowanie projektu z UE: 666 750,00 PLN