Chludowo, dnia 2024-01-02
ALLGEMEINE VERKAUFSBEDINGUNGEN
RELOPACK SP. Z O.O.
DEFINICJE
Ogólne Warunki Sprzedaży (dalej: OWS) – niniejszy dokument regulujący warunki i zasady sprzedaży produktów oferowanych przez Sprzedającego, stanowiący integralną część każdej umowy zawieranej przez Kupującego ze Sprzedającym;
Sprzedający – Relopack Sp. z o.o. z siedzibą w Chludowie (62-001), ul. Dworcowa 20, wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy pod nr KRS: 0000971839, NIP: 7773268530;
Kupujący– osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, składająca zamówienie/kupująca produkty Sprzedającego – będąca przedsiębiorcą (postanowień OWS nie stosuje się do konsumentów w rozumieniu art. 221 KC) ;
Produkte – produkty i towary oferowane przez Sprzedającego;
Strony – Sprzedający i Kupujący;
KC – ustawa Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku z późn. zm.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
OWS stanowi integralną część wszelkich umów sprzedaży zawieranych przez Sprzedającego
z Kupującym, w jakiejkolwiek formie dokumentowej (w tym zamówień w formie pisemnej, mailowej, etc.);OWS są dostępne dla Kupującego przed zawarciem umowy w formie pisemnej, w siedzibie Sprzedającego lub na stronie internetowej www.relopack.com.
Złożenie przez Kupującego zamówienia, i/lub podpisanie umowy sprzedaży oznacza akceptację przez Kupującego OWS, które od tego momentu są dla Kupującego wiążące.
OWS są uregulowaniem umownym, wiążącym Strony w zakresie sprzedaży Produktów i usług. Strony tym samym wyłączają stosowanie innych wzorców umownych (ogólne warunki umowy, warunki sprzedaży, wzorce umów, regulaminy, etc.) stosowanych, czy ustalonych przez Kupującego, nawet jeśli pojawią się w jakichkolwiek dokumentach Stron, i nie zostaną przez nie zakwestionowane.
Postanowienia OWS obowiązują także do wszelkich przyszłych umów sprzedaży, o ile strony wyraźnie nie postanowią inaczej. Postanowienia OWS mogą być zmienione jedynie w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Postanowienia umowy/ i lub zamówienia mają pierwszeństwo przez niniejszymi OWS, wyłącznie w zakresie tam wskazanym.
ZAWARCIE UMOWY
Informacje zamieszczone na stronie internetowej, w katalogach, reklamach i innych publikacjach Sprzedającego nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Wszelkie publikacje dotyczące produktów oferowanych przez Sprzedającego mają charakter wyłącznie informacyjny.
Warunkiem zawarcia umowy jest złożenie zamówienia przez Kupującego
i potwierdzenie jego przyjęcia przez Sprzedawcę. Złożenie zamówienia przez Kupującego nie wiąże Sprzedającego, a brak jego odpowiedzi nie oznacza milczącego przyjęcia zamówienia do realizacji. W przypadku modyfikacji warunków zamówienia przez Sprzedającego za moment zawarcia umowy uznaje się akceptację przez Kupującego wprowadzonych zmian.Zamówienia muszą być złożone:
w formie elektronicznej za pośrednictwem poczty e-mail (_____________________)
pisemnie na adres Sprzedającego
– przy czym Zamówienie musi zawierać dokładną nazwę i adres Kupującego, ilość zamawianego towaru, termin i miejsce dostawy, uzgodnione ze Sprzedawcą, formę i termin płatności oraz być złożone przez osobę uprawnioną do składania zamówień w imieniu Kupującego.
Anulowanie zamówienia/odstąpienie od umowy przez Kupującego (w tym w jakimkolwiek zakresie), dopuszczalne jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach po uprzednim, pisemnym ustaleniu ze Sprzedającym warunków anulowania zamówienia. Sprzedający zastrzega sobie prawo do obciążenia Kupującego kosztami, jakie powstały w związku z anulowaniem zamówienia, na warunkach opisanych w ust. 3.5 oraz 3.6.
W przypadku odstąpienia od zamówienia / umowy przez Kupującego przed przystąpieniem przez Sprzedającego do realizacji zamówienia / umowy, Kupujący zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Sprzedającego kary umownej w wysokości 10% wartości netto zamówienia / umowy. Sprzedający zastrzega sobie prawo dochodzenia dalszego odszkodowania na zasadach ogólnych.
W przypadku odstąpienia od zamówienia / umowy przez Kupującego po przystąpieniu przez Sprzedającego do realizacji zamówienia / umowy (po rozpoczęciu produkcji), Kupujący zobowiązany jest zapłacić Sprzedającemu uzgodnione wynagrodzenie w pełnej wysokości.
Sprzedający może odstąpić od zamówienia / umowy w całości lub w części w terminie 1 (jednego) roku od daty powzięcia wiadomości o wystąpieniu jakiejkolwiek z poniżej wymienionych okoliczności:
a) Kupujący ogłosi likwidację przedsiębiorstwa lub stanie się niewypłacalny;
b) zostanie wszczęte postępowanie restrukturyzacyjne z wierzycielami Kupującego;
c) Kupujący odmawia bez uzasadnionych przyczyn odbioru niewadliwego przedmiotu zamówienia / umowy lub jego części;
d) Kupujący odmawia bez uzasadnionych przyczyn zapłaty wynagrodzenia za wykonane prace lub opóźnia się z zapłatą wynagrodzenia powyżej 14 (czternastu) dni, pomimo wyznaczenia przez Sprzedającego terminu dodatkowego na wykonanie zobowiązania, nie krótszego niż 3 (trzy) dni;
e) Kupujący nie współdziała ze Sprzedającym w wykonaniu zamówienia / umowy, co uniemożliwia prowadzenie prac, po uprzednim wezwaniu do współdziałania pod rygorem odstąpienia.
Niezależnie od uprawnień Sprzedającego zawartych w pkt. 3.7 lit.c) w przypadku niewywiązywania się przez Kupującego z warunków umowy, w tym opóźnień w terminach płatności ze strony Kupującego, Sprzedającemu przysługuje także prawo wstrzymania realizacji zamówienia/umowy, do czasu uregulowania przez Kupującego zaległej płatności. Ustalony uprzednio przez Strony termin wykonania umowy zostaje odpowiednio wydłużony o ten czas, i jest traktowany jako opóźnienie powstałe z winy Kupującego. Wybór uprawnień opisanych w niniejszym ustępie zależy od decyzji Sprzedającego.
CENA I WARUNKI PŁATNOŚCI
Ceny ustalone między Stronami są cenami netto, do których należy doliczyć podatek VAT według aktualnie obowiązującej stawki w dacie wystawienia faktury VAT. Na wypadek zmiany stawki podatku VAT lub wprowadzenia innych form opodatkowania Sprzedający zastrzega sobie prawo zmiany ceny o tę wartość.
Kupujący zobowiązany jest do przestrzegania terminu płatności wskazanego w fakturze VAT wystawionej przez Sprzedającego. Za dzień zapłaty uważa się datę zaksięgowania środków na rachunku bankowym Sprzedającego.
W razie zwłoki z zapłatą Sprzedającemu należne są odsetki ustawowe za okres opóźnienia.
Zapłata odsetek nie wyłącza uprawnienia Sprzedającego do dochodzenia kary umownej, o ile między Stronami karę taką w drodze odrębnych ustaleń zastrzeżono. Zapłata kary umownej nie wyłącza prawa dochodzenia odszkodowania przez Sprzedającego na zasadach ogólnych, według przepisów KC.
Niezależnie od uprawnień wskazanych w pkt 4.3. oraz 4.4. w razie opóźnienia w płatności przez Kupującego, Kupujący zobowiązany jest na żądanie Sprzedającego do zwrotu poniesionych przez niego kosztów, związanych z odzyskaniem zaległej należności, w tym kosztów pomocy prawnej, księgowej, podatkowej.
Kupującemu nie przysługuje prawo dokonywania potrąceń wierzytelności, o ile takie powstaną, z wierzytelnościami Sprzedającego z tytułu zapłaty ceny.
W razie opóźnienia w płatności Kupującego przekraczającej ___ dni, Sprzedający ma prawo wstrzymania dalszych dostaw do czasu uregulowania zaległej należności, jak i żądania zapłaty całej ceny sprzedaży, bądź przedpłaty dla kolejnych dostaw. Pkt 3.5. OWS stosuje się odpowiednio.
Do czasu zapłaty pełnej ceny sprzedaży przez Kupującego prawo własności Produktu zastrzeżone jest na rzecz Sprzedającego.
W przypadku uzyskania informacji o pogorszeniu się sytuacji finansowej Kupującego i ograniczeniu jego zdolności do spłaty zobowiązań, Sprzedający zastrzega sobie prawo żądania od Kupującego zabezpieczenia płatności za zamówiony Produkt. W razie niemożności natychmiastowego uzyskania zabezpieczenia, Sprzedający będzie upoważniony do wstrzymania realizacji zamówienia / umowy do momentu uzyskania zabezpieczenia. Wstrzymanie wykonania zamówienia / umowy z przyczyn wskazanych w zdaniu poprzedzającym w żadnym wypadku nie będzie traktowane jako zwłoka Sprzedającego.
DOSTAWA
O ile Strony wyraźnie nie postanowiły inaczej, odbiór Produktów odbywa się z siedziby Sprzedającego w godzinach pracy magazynu, tj. 8-15, od poniedziałku do piątku.
Jeżeli dostawa jest realizowana przez podmiot trzeci, Sprzedający nie odpowiada za jakiekolwiek szkody, w tym koszty (pośrednie lub bezpośrednie), powstałe w związku
z realizowaną dostawą, w tym związane z uszkodzeniem Produktu, bądź nieterminową dostawą.Kupujący ma obowiązek niezwłocznie po otrzymaniu Produktu dokonać sprawdzenia zgodności dostarczonego Produktu z zamówieniem. Kupujący zobowiązany jest sprawdzić w szczególności: stan przesyłki oraz jakość, ilość i asortyment dostarczonego towaru, oraz sporządzić protokół w przypadku uszkodzenia produktu przy odbiorze Produktu przewoźnikowi, a także niezwłocznie (tj. najpóźniej do 2 dni roboczych) zgłosić Sprzedającemu zastrzeżenia w tym zakresie sporządzając protokół niezgodności. Sprzedający zastrzega sobie prawo kontroli zgłoszonej szkody na miejscu dostawy.
W przypadku braku odbioru przez Kupującego zamówionego Produktu w uzgodnionym przez Strony terminie, Sprzedającemu przysługuje prawo:
naliczenia odrębnego wynagrodzenia związanego z usługą przechowania – w przypadku nieodebrania Produktu z siedziby Sprzedającego – za okres przechowania;
naliczenia odrębnego wynagrodzenia związanego z kosztami transportu (z oraz do siedziby Sprzedającego) oraz usługą przechowania – w przypadku nieodebrania Produktu od przewoźnika.
W przypadku gdy okres braku odbioru zamówionego Produktu przez Kupującego przekracza ___ dni, zachowanie Kupującego traktowane jest jako niewykonanie umowy- z winy Kupującego. W sytuacji opisanej w zdaniu poprzednim Sprzedającemu przysługuje prawo dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych KC.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
W granicach przewidzianych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa odpowiedzialność Sprzedającego z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy sprzedaży każdorazowo ograniczona jest do wysokości wynagrodzenia Sprzedającego z tytułu realizacji zamówienia / umowy. Powyższe ograniczenie nie dotyczy szkody wyrządzonej Kupującemu umyślnie.
Sprzedający odpowiada wyłącznie za szkody rzeczywiste, z wyłączeniem utraconych korzyści. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności wobec Kupującego za przestoje w produkcji, utratę użytkowania, utratę kontraktów ani za jakiekolwiek inne straty ekonomiczne lub szkody pośrednie.
Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności względem Kupującego, jak i osób trzecich, za szkody powstałe wskutek nienależytego lub niezgodnego z prawem użytkowania Produktu.
Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności względem Kupującego, jak i osób trzecich za szkody powstałe wskutek nieprawidłowego przechowywania Produktu, bądź jego nienależytego transportowania.
Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie umowy, w przypadku gdy jest ono wynikiem siły wyższej (pod pojęciem siły wyższej rozumie się: zdarzenie nadzwyczajne, niezależne od danej Strony, niemożliwe do przewidzenia i do zapobieżenia, także wówczas, gdy jego uniknięcie wymagałoby podjęcia działań przy niewspółmiernie wysokich kosztach). W razie wystąpienia siły wyższej Sprzedający będzie uprawniony do odstąpienia od umowy w całości lub części bez żadnych zobowiązań odszkodowawczych wobec Kupującego. Oświadczenie Sprzedającego o odstąpieniu od umowy w powyżej wskazanych okolicznościach, może być złożone w terminie 30 (trzydziestu) dni od daty planowanej dostawy.
Odpowiedzialność Sprzedającego z tytułu rękojmi za wady jest wyłączona.
Odpowiedzialność Sprzedającego z tytułu gwarancji, o ile Sprzedający udzielił gwarancji na Produkt regulują każdorazowo warunki gwarancji.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Wszelkie zmiany postanowień OWS wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Prawem właściwym jest prawo polskie. W sprawach nieuregulowanych w OWS zastosowanie mają przepisy KC, jak i właściwych innych ustaw – o ile w danym przypadku mają zastosowanie.
Jeżeli poszczególne postanowienia OWS okazałyby się nieważne, bądź bezskuteczne, powyższe nie ma wpływu na treść i skuteczność pozostałych postanowień. W takim przypadku – w miejsce postanowień uznanych za nieważne lub nieskuteczne Strony zgodnie postanawiają przyjąć postanowienia odpowiednio ważne lub skuteczne, o treści jak najbardziej zbliżonej do postanowienia uznanego za nieważne lub bezskuteczne, które odzwierciedlać będą uprzednią wolę Stron.
Wszelkie spory mogące powstać w ramach współpracy Stron, Strony będą starały się rozwiązać polubownie. Na wypadek braku porozumienia – właściwym dla rozpoznania wzajemnych roszczeń Stron będzie sąd powszechny właściwy według siedziby Sprzedającego.
OWS wyłączają stosowanie Konwencji Wiedeńskiej z dnia 11 kwietnia 1980 roku o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów.